Anna Mazur
York - Biewer - Shih Tzu
Strona główna
Nasi podopieczni (galeria)
Kontakt
Pielęgnacja Yorków
Jak trafić
Historia i charakterystyka rasy Yorkshire Terrier
Historia i charakterystyka rasy Yorkshire Biewer
Historia i charakterystyka rasy Shih Tzu
Historia i charakterystyka rasy Yorkshire Terrier

Yorkshire terierry powstały w połowie XIX wieku.
Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk*, Dandie Dinmont Terrier ** , Clydesdale Terrier*** i Skye Terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire  na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.

Stopniowo coraz popularniejsze stawały się yorki o rozmiarach mniejszych i obfitszym owłosieniu. Hodowcy chcąc zadowolić właścicieli kopalń oraz inne majętne osobistości - starali się uzyskać każdorazowo mniejsze pieski.  W 1930 roku yorkshire terrier ważył 13.5 kg. Obecnie osiągnął wagę 1,30 d
o 3,50 kg. Oczywiście zdarzają się yoreczki o większej wadze.

Charakterystyka Yorków

Mimo swoich małych rozmiarów, York jest typowym  terrierem o wielkim temperamencie i sercu.
Uwielbiają ruch i należy im ten ruch zapewnić czy to podczas spacerów, czy zabawy w mieszkaniu. Przy małej dawce ruchu na zewnątrz - rozładowywują swoją energię w mieszkaniu biegając z jednego pokoju do drugiego.
Idealnie nadaje się do małego mieszkania i dobrze porozumiewa się z dziećmi. Są dobrymi stróżami, gdyż zawsze sygnalizują obecność obcych poprzez głośne szczekanie. Ale też nieprawdą jest że Yorki szczekają zbyt często i na wszystko. Lubią pieszczoty, głaskanie. Mądrość i pomysłowość w zabawach zadziwia niejednego  hodowcę.                                                                   Amorek

----------------------------------------------------------------------------------------------------
*Jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabo jednak psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita.

** Ten krótkonożny terier został odkryty w XVII wieku do polowania na borsuki oraz wydry  na granicy pomiędzy Szkocją a Anglią. Nazwa rasy pochodzi od Dandie Dinmonta – farmera z powieści Guy Mannering lub Astrolog Waltera Scotta. Scott nadał również nazwy kolorom szaty teriera, pochodzących od imion psów Dinmonta. W tych czasach Dandie Dinmont terriery zostały dopisane do listy zagrożonych ras rodzimych przez brytyjski związek kynologiczny.

***Nazwa tej rasy pochodzi od wyspy Skye archipelagu Hebrydy u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Przodkami skye terrierów były niskie psy długiej sierści, które na wyspie żyły od dawna. Prawdopodobnie w rozwoju tej rasy miały udział psy typu legawca, które dostały się na wyspę w wyniku rozbicia się statku Wielkiej Armady.

Hosting ITL.pl